Jak dbać o klimatyzację?

Jak dbać o klimatyzację?

Systemy klimatyzacyjne to rozwiązania z powodzeniem służące przez wiele lat, dlatego odpowiednie użytkowanie urządzeń jest istotnym aspektem, który wpływa na ich trwałość. Decydując się na montaż klimatyzatora w domu, warto umiejętnie z niego korzystać, by cieszyć się możliwościami, jakie oferuje.

Przede wszystkim – zadbaj o czystość!

Wiele osób zapomina, że powietrze, którym oddychają domownicy, za każdym razem przechodzi przez klimatyzator. Pokonując skomplikowany system filtracji, ochłodzone powietrze trafia do pomieszczeń. Po drodze oczyszczane jest z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które osadzają się na filtrze. Konieczne staje się zatem regularne czyszczenie tego elementu – zaniedbanie może prowadzić do przykrych konsekwencji. Nieczyszczona klimatyzacja wiąże się ze spadkiem wydajności urządzenia, wyższymi rachunkami za prąd, a także, co wydaje się najważniejsze, ryzykiem zachorowania. Uciążliwy katar czy choroby układu oddechowego to tylko niektóre dolegliwości, na które narażeni są domownicy. Producenci klimatyzatorów podają informacje na temat tego, jak często należy czyścić system filtrujący powietrze, dlatego warto zastosować się do określonych wytycznych.

Wymieniaj regularnie filtry

Kolejnym krokiem, który pozwala zadbać o klimatyzację, jest cykliczna wymiana filtra. Nawet bardzo dokładne oczyszczanie urządzenia może po jakimś czasie okazać się niewystarczające – wtedy należy zakupić nowy filtr. Nie jest to drogi wydatek, dlatego nie należy przekładać tego na później. Najczęściej wraz z zakupem klimatyzatora klient otrzymuje również informacje o częstotliwości wymiany filtra, więc bez problemu można dotrzymać właściwego terminu.

Wiele urządzeń posiada już wbudowane systemy informujące domowników o tym, że zbliża się czas na wymianę filtra lub należy go wyczyścić. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwia prawidłowe korzystanie z urządzenia, co warto uwzględnić, decydując się na zakup.

Gruntowne porządki

Nie tylko filtr jest elementem, o który trzeba się właściwie zatroszczyć. Raz na jakiś czas konieczne staje się oczyszczenie całej instalacji. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, gdyż dokładne dotarcie do każdego przewodu w warunkach domowych może okazać się trudnym zadaniem. Kilkuetapowy proces czyszczenia klimatyzatora pozwala usunąć zarówno fizyczne zabrudzenia, jak i zlikwidować mikroorganizmy niewidoczne dla ludzkiego oka. Dezynfekcja środkami chemicznymi połączona z mechanicznym usuwaniem zanieczyszczeń pomoże cieszyć się czystą klimatyzacją.

Comments are closed.