Czy klimatyzacja faktycznie szkodzi?

Czy klimatyzacja faktycznie szkodzi?

Klimatyzacja w centrum handlowym, biurze, samochodzie, a coraz częściej również w domu, stała się rozwiązaniem tak powszechnym, że wydaje się niezbędna. Jednocześnie nie brakuje też komentarzy, że jest ona szkodliwa, a nawet niebezpieczna dla zdrowia. Jak jest naprawdę? Czy klimatyzacja rzeczywiście szkodzi? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Klimatyzacja – szkodzi czy pomaga?

Zadaniem klimatyzacji jest utrzymywanie temperatury w pokoju na określonym, stałym poziomie, bez względu na temperaturę zewnętrzną. Wymieniane powietrze jest dodatkowo chłodzone i osuszane. Ponadto nowoczesny sprzęt do klimatyzacji znacznie ułatwia życie alergikom i astmatykom. Dzięki wyposażeniu w specjalne filtry, powietrze jest oczyszczane z pyłków kwiatów, sierści domowych zwierząt, roztoczy czy kurzu. Można więc stwierdzić, że urządzenia klimatyzacyjne nie tylko nie szkodzą, ale skutecznie pomagają na różne sposoby. Skąd więc biorą się opinie o ich szkodliwości? Z nieumiejętnego korzystania z klimatyzatora. Nie wystarczy bowiem zainstalować go w pokoju, ale odpowiednio o niego dbać i nauczyć się prawidłowo z niego korzystać. Niewłaściwa obsługa klimatyzacji nie tylko nie sprzyja, ale właśnie szkodzi. Czego więc nie należy robić?

Zagrożenia wynikające z nieumiejętnego korzystania z klimatyzacji

Pomieszczenia wyposażone w klimatyzatory zazwyczaj charakteryzują się suchym powietrzem o niskiej wilgotności, które niekorzystnie wpływa na błony śluzowe dróg oddechowych oraz skórę. Efektem tego może być przeziębienie, ból i uczucie drapania w gardle, chrypka, kaszel, zanikowy nieżyt górnych dróg oddechowych, a w przypadku alergików i astmatyków – nawet duszności. Innymi problemami mogą być ponadto bóle głowy, suchość skóry, a także wysuszenie spojówki, prowadzące do tzw. zespołu suchego oka, objawiającego się swędzeniem, pieczeniem i szczypaniem oczu.

Przedstawione dolegliwości nie wynikają z samego korzystania z klimatyzacji, ale z jej nieumiejętnego używania oraz oczyszczania. Aby zapobiec takim sytuacjom, należy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury w klimatyzatorze, a także okresowo zmieniać oraz często czyścić filtry. W zbyt rzadko lub niewłaściwie czyszczonym urządzeniu mogą rozwijać się grzyby i pleśń, wywołujące negatywne efekty zdrowotne. Klimatyzator powinien być czyszczony specjalnymi preparatami grzybobójczymi średnio raz na 2 tygodnie. Stosowanie się do wymienionych zaleceń pozwoli cieszyć się licznymi korzyściami płynącymi z zamontowanej klimatyzacji, bez obaw o skutki uboczne.

Comments are closed.